Cumartesi, Temmuz 11, 2015

Galiba Hayatımın İlk Aşkıydı...


Galiba hayatımın ilk aşkıydı…

Ölüm haberini duyduğumda içime aşk acısı gibi bir acı çöreklendi. Eve kadar zor geldim. Düşler Atölyesi’ne kapanıp ağladım.

Amcama benzetirdim. Annem kızardı: “Nesini seviyorsun o kanlı gözlü adamın? Neresi benziyor amcana?”

Sesimi çıkarmazdım. Çünkü evdeki Dr Zhivago Longplayini çalmama da kızardı bakarsın. Plağın kapağındaki fotoğrafa bakar dalar giderdim.Amcama benziyordu. Evet annem haklıydı, gözleri kanlıydı ama bu onu daha çekici yapıyordu sanki. Belki de annem haklıydı, belki amcama o kadar da benzemiyordu, amcam daha yakışıklıydı ama yok yok benziyordu canım…Robert De Niro ve Omar Sharif… En sevdiğim aktörler. Ondan da ötesi: Her filmini izlediğim yegâne aktörler. Omar Sharif’in Mısır Kültür Bakanlığı için çekilmiş garip bir filmine kadar ne varsa izlemiştim.Kumardan nefret etmeme sebep olan adamdır ama öte yandan briç oynadığı için briç kitapları alıp briç öğrenmeye de niyetlenmemin altındaki sebep yine kendisidir. Bilgisayarların ve bilgisayar oyunlarının Türkiye’de yerini yavaş yavaş bulduğu dönemlerde Omar Sharif’le briç adlı bir oyunu sırf üzerinde onun resmi var diye indirmiş ve yıllarca oynamıştım. Annem ne yaptığımı sorardı, “Omar Sharif’le briç oynuyorum” derdim. 

Birlikte rol aldığı aktrisleri nasıl kıskanırdım anlatamam… Funny Girl’de Barbra Streisand’dan nefret etmiştim.

Filmlerini izlerken ne hayaller kurardım. O coğrafyalara giderdim. Her nerede geçiyorsa filmin konusu oraya. Ortadoğu insanının temel özelliklerini taşıyan bir adamdı ama öte yandan da Mısırlı olduğunu akla bile getirmeyecek bir Avrupalı salon adamı imajı da çiziyordu… Asla “Mısırlıyım ben, Mısır’ı sevin” tarzı bir milliyetçi tavrı yoktu, ben de zaten Mısır’ı pek sevmem. Fakat düşününce bana Ortadoğu aşkını aşılayan insanlardan biri olduğuna da kalıbımı basarım.Unutamadığım iki rolü vardır. Biri Belmondo ile başrolü paylaştığı Le Casse filmindeki dedektif rolü,diğeri de Laurence of Arabia’daki Oscar’a aday gösterildiği Sharif Ali rolü…Kaç kez izlediğimi unuttum ama her sahne ve her replik aklımda neredeyse…

“Aslında daha çok babana benziyordu” dedi annem. Yüzüne baktım, gülümsedim. “Evet, yaşlanmaya başladığında babama benzemeye başlamıştı ama gençliğinde amcama benziyordu” dedim.

Düşler Atölyesi’nin merdivenlerine yöneldim.

Basamakları ağır ağır inerken içimi büyük bir hüzün kapladı, aşk acısı gibi…


Evet, galiba hayatımın ilk aşkıydı…

Yolun ışık olsun...Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails